Kaalulangetusoperatsioon- kuidas toituda?
Esimene kuu pärast maopaela operatsiooni
Koheselt pärast bioringi paigaldamist tekib mao läbivuses väike takistus ja osaline sulguvus. Kuna esimestel päevadel võib olla patsiendil raske oma toitumist reguleerida ja vanadest harjumustest vabaneda, siis on vajalik hoida patsiente kliinikus kaks, vajadusel kolm ööd-päeva. Spetsialist nõustab, jagab soovitusi ning vaatab üle patsiendi varasemad söömismustrid. Peale operatsiooni tuleb juua vaid vett, seejärel muid vedelikke ja sujuvalt üle minna tummile, püreedele ja maitsestamata jogurtitele. Soovitav on menüüst välja jätta magusad jogurtid, sest nende suhkrusisaldus võib olla väga suur. Sellisel juhul kaob aga automaatselt kehakaalu vähendava operatsiooni mõte. Samuti tuleb jälgida kõikide vedelike manustamisel joogi suhkrusisaldust. Keelatud on gaasilised joogid, sest need ärritavad maoseina.
Esimesed päevad on kõige keerulisemad, kuid paari päeva möödudes harjub organism väiksemate toidukogustega, ensüümide produktsioon väheneb ning endine hundiisu kaob. Kui patsient koju läheb, siis suudab ta iseseisvalt, ilma probleemideta normaalse söömisega hakkama saada. Esimese kuuga võtavad maopaela paigaldanud patsiendid alla 6-8 kg ja seda just palju esimeste nädalate arvelt, alustades ettevaatliku toitumisega. Juba kolmandast nädalast saab proovida tasapisi tahkemat toitu, sest maosein muutub rahulikuks ja patsient on taastunud operatsioonist.
Kõike saab süüa, aga väiksemates kogustes.
Peagi võib süüa kõike, kuid selle vahega, et toitu ei saa suurte tükkidena alla neelata. Öeldakse, et igat suutäit tuleb närida 32 korda aga paljud meist seda teevad? Maopael õpetab meid väga hästi toitu närima, nautima igat suutäit. Ohjeldab kontrollimatut söömist. Kõike võib süüa aga väiksemates kogustes. Üks olulisemaid nõuandeid on, et toitumisaega ei tohi pikendada. Iga toidukorra jaoks tuleb võtta aega 20-30 minutit. Kui inimene võtab oma toiduportsjoni ja istub lauda, siis umbes 20-30 minuti jooksul manustatud toit on see, mida tohiks süüa. Maopaela operatsiooni läbinud patsiendi toiduportsjon on 1/3 teiste lauasistujate toidukogusest. Kui aga patsient võtab eesmärgiks süüa varasemalt harjutud portsjoni jagu ning istub lauas 3-4 tundi, siis selle ta ka saavutab. Kindlaid käske ega keelde ei ole, põhitõdedest annab ülevaate meie toitumisnõustaja, kuid toidu reguleerimine on patsiendi enda teha.
Maopael ja alkohol
Vähendada võiks ka alkoholi tarbimist või sellest üldse loobuda. Alkohol on väga kaloririkas. Kõige suuremad pettumused kehakaalu alandavate operatsioonide puhul ongi seotud alkoholitarbimisega, mil patsient ei saavuta oodatud tulemust teatud aja jooksul.
Maopael ja toidulisandid
Sõltuvalt tarbitud toidu kogusest tuleks toidulisandeid tarbida vastavalt vajadusele. Talvisel perioodil soovitame tarvitada D-vitamiini, kuid üldjuhul saab bioringi operatsiooni läbinud patsient toidust kätte kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalained.
Toitumisnõustaja Anna Romanova annab nõu:
“Maopaela paigaldanud inimese kaalulangus tuleneb energia defitsiidist, mis saavutatakse tänu vähenenud toidukogustele. Koos toiduenergiaga väheneb ka organismi toimimiseks vajalike mikro- ja makrotoitainete saamine ning seetõttu on väga tähtis toitu õigesti valida. On oluline süüa mitmekesiselt ja tasakaalustatult – erinevatel päevadel tuleks valida erinevaid toite, eelistades puu- ja köögivilju, täisteravilju, kaunvilju ning kala. Küllastunud rasvhapete liigtarbimise vältimiseks peaks silmas pidama piima- ja lihatoodete rasvasisaldust ning võimalusel asendama neid osaliselt taimsete valgurikaste alternatiividega (tofu, kaunviljatoidud, taimsed piimad jne). Valgudefitsiidi ennetamiseks võiks söömist alustada just valgurikastest toiduainetest. Loobuma peab magustatud jookide, alkoholi ja maiustuste tarbimisest, sest need annavad nn tühje kaloreid ning pidurdavad kaalulangust. Kontrollimaks paremini toidu koostist, võiks sööki valmistada ise (süües valmistoitu ei tea me enamasti söögi suhkru-, rasva-, soola- ning E-ainete sisaldust). Ära ei tohiks unustada vee tarbimist toidukordade vahel (tihti ajame janu sassi näljatundega) ning liikumist – juba 30 minutit füüsilist aktiivsust päevas kiirendab ainevahetust ja kaalulangust ning parandab meeleolu.”