Täitesüstide tipptegija Jevgenia Hammerbergi juurde tullakse ilusüste saama ka väljastpoolt Eestit
Kuidas sa Christinas Clinicusse sattusid ja miks sa just sellise valiku tegid?
Tulin eelmisest töökohast ära, kui jäin lapsega koju. Võin liialdamata öelda, et sain tööpakkumisi enamikelt Eestis tegutsevatelt kliinikutelt. Christinas Clinicu pakkumine tuli just õigel ajal, mu laps läks lasteaeda ja mina igatsesin tööle. Kõige olulisemaks kaalukeeleks oli minu jaoks see, et kui ma olen tööl, on majas alati oma ala tippudest koosnev tiim. Saan patsiendile soovitada teisi spetsialiste, suunata teda kolleegi juurde sellises küsimuses, kus mina lahendust pakkuda ei suuda. See on väga oluline, sest vahel ei saa probleemi täitesüstiga lahendada, patsienti võib aidata näiteks laserprotseduur või on abiks kirurgiline meetod. Patsiendi jaoks on mugav, kui temaga tegeleb meeskond, kus ei teki infosulgu. Nii saavutatakse maksimaalne tulemus ja patsiendi rahulolu.
Sinu kohta on öeldud: ilusüstide absoluutne tipptegija. Kust see jutt on tulnud ja mis sa ise sellest arvad?
See on uhke tiitel, kuid minuga on nii, et mida rohkem ma oma tööd teen, mida enam kogemusi juurde tuleb, seda tagasihoidlikumaks ma muutun. Iga inimene on erinev, tal on omad soovid ja vajadused. Iga juhtum on unikaalne. Seega ei saa olla juttugi mingist konveierist või võimalusest muutuda oma töös kuidagi mugavaks. Küll aga mõistan, millest selline tiitel võib tulla – ma tean, mida ma teen. Koolitan end pidevalt ja läbin erinevaid programme. Hetkel olen lõpetamas magistrantuuris tervishoiutehnoloogia eriala. Ma arvan, et teen oma tööd hästi, olen ju praktiseerinud alates 2007. aastast. Neist, kellega koos sel ajal alustasime, on alles jäänud käputäis. Mul vedas, sest olen saanud koos turu ja trendidega areneda. Milline väärtus – areneda koos valdkonnaga! Tol ajal oli kõik algeline – tehnika, tooted… Enam ei tehta nii nagu toona. Näiteks nasolabiaalkortsu täitesüstidega enam ei korrigeerita. Pigem vaadatakse, mis seda põhjustab ja korrigeeritakse põhjust. Need tõed, mis kehtisid naha vananemise kohta 15 aastat tagasi, enam ei kehti. Meie käsutuses on värskeimad teadmised nii vananemisprotsesside, korrigeerimismeetodite ja -tehnikate kui ka preparaatide osas.
Inimene tuleb su juurde, ta on oma mure kenasti põhjalikult läbi mõelnud … ja mis edasi juhtuma hakkab?
Kui ta on minu juurde jõudnud, siis on tal ilmselt mingi mure, miski, mis teda enda juures häirib. Olen sügavalt veendunud, et kõik inimesed on ilusad just nii nagu nad on. On juhtunud, et tuleb noor ilus naine või mees, keda häirivad näiteks tumedad silmaalused. Kui teda see häirib, siis see on probleem, millele tuleb lahendus pakkuda. Ma selgitan võimalikke kõrvaltoimeid, näiteks võivad tekkida tursed. Vahel soovitan alternatiivset meetodit ja vahel protseduuri ka edasi lükata. Mõnikord olen pidanud õigeks huultesse täiteainet mitte rohkem süstida, sest tulemus ei pruugi patsiendile meelt mööda olla, tema ise aga ei pruugi tulemust ette näha. Selleks olen mina, kes aitab otsustada. Aga tagasi algusesse … kõigepealt annan patsiendile peegli kätte ja lasen tal rääkida, mis teda häirib. Enne, kui midagi soovitama hakkan, kuulan ta ära ja küsin juurde. Räägime põhjalikult läbi, mida oleks vaja muuta ja milline on tulemus, mida saavutame. Ei taha inimene ju lihtsalt süsti – ta tahab välja näha värske ja puhanud, ta tahab saada efekti. Ja seda ta saab.
Olen alati tahtnud küsida, kas sina kui iluspetsialist vahel tänaval vaatad mõnda inimest ja mõtled, et tema nägu saaks värskema ilme, kui vaid paarist kohast korrigeerida?
Oh ei! (Jevgenia naerab pikalt). Kindlasti mitte. Ma ei vaata oma tuttavaidki sellise pilguga. Ega iseennast. Minu tööeetika on selline, et kui inimest midagi häirib, siis jõuab ta ise minu juurde. Kui ei häiri, ei ole vaja midagi teha. Ma ei arva, et peaksin süstlaga linnas ringi jooksma.
Mis jutt see on, et ilusüstidest võib sõltuvusse jääda?
Mis sõltuvusse puutub, siis see on suur eetiline ja psühholoogiline küsimus. Probleem seisneb tavaliselt selles, et patsiendil võib tekkida tunne nagu oleks olemas üks imesüst, mis lahendab kõik tema mured. Sõltuvusest võib pigem suunamudijate ja staaride maailmas rääkida, kus välimus on määrav.
Mida veel peale näo täitesüstidega parandada saab?
Lisaks näo eri piirkondadele saab tuunida näiteks käsi, kaela ja dekolteed.
Miks mõnes kohas maksab täitesüst vähem ja mõnes kohas rohkem? Kuidas ma peaks valiku tegema?
Igal brändil on eri näidustusega preparaadid. On neid, mis püsivad pikemat aega, ja neid, mille toime kestab vähem. Patsiendil võib tekkida küsimus – suures kliinikus maksab täitesüst näiteks 350 eurot, väikeses saab hakkama 190-ga. Aga 350 eurot maksnud täitesüst püsib kaks aastat, 90-eurone kolm kuud. Lisaks võib-olla soodsam ka odavama brändi toode, kus komplikatsioonide risk on sageli suurem. Küsimus on, kumb on siis lõppkokkuvõttes odavam? Ilusüstide maailmas on samuti oma Ferrarid, Volvod ja Fiatid. Punktist A jõuad punkti B, aga korraliku autoga on mugavam ja hulga turvalisem.
Kui olen otsuse läbi mõelnud ja protseduuri läbi teinud, siis millest sõltub, et tulemus püsiks? Kas ma võin oma tavalise elustiili ja harjumustega jätkata?
Ei ole olemas konkreetset asja, mis tulemust aitaks paremini hoida. Nüüdisaegsed preparaadid, mida meie kasutame, on stabiilsed, ohutud ja turvalised. Neid, kes alkoholi kuritarvitavad või suitsetavad ja seeläbi oma välimust ning tervist laastavad, on aina vähem. Minu patsientide põhiküsimus pärast protseduuri on: kas ma trenni võin minna? Aga sauna?
Kohe pärast protseduuri ei ole trenn, alkohol ja saun soovitatav. Hiljem, kui protseduurist ollakse taastunud, siis need asjad ei mõjuta tulemust ning püsivust.
Aga äkki on võimalik lihtsalt trenni teha ja end tublisti kreemitada, et olla sile ja kena?
Sõltub eesmärkidest. Et olla terve, siis trennist ja õigest toitumisest piisab. Kui me räägime aga muutustest näos, siis trennist-toitumisest-kreemitamisest üksi ei piisa. Meil ei vanane ainult nahk, vaid kõik nahaalused struktuurid, pehmed koed, luud. Kõik kaotab volüümi ajapikku ja sinna ei saa ka kõige tervislikuma eluviisiga inimene midagi parata. Soovi korral on võimalik aga aega natuke võita ja vananemisilminguid edasi lükata.
Kuidas ma saan kindel olla, et lähen parima spetsialisti juurde? Eks kõik ju kiida end. Mida sa oled kuulnud patsientidelt?
Esiteks soovitan ma vaadata, kui kaua on ilukliinik patsiente vastu võtnud. Christinas Clinic on tegutsenud kolmkümmend aastat. Konsultatsioonile tulles tuleb julgelt kõike küsida, sest ei ole olemas lolle küsimusi. Soovitatav on teha kodus ka eeltööd. Tihti ei teata, et täitesüst ja botuliintoksiin on erinevad asjad. Botuliintoksiin on ravim, mis süstitakse lihasesse ja see võtab ebasobiva miimika ära. Täitesüst annab volüümi ja tõstab. Kord rääkis üks mu patsient, et käis aastaid sõbrannadega Londonis kellegi staardoktori juures täitesüste tegemas. Ta palus mu abi, sest nädala pärast pidi ta värske välja nägema. Tuli kliinikusse ja ma tegin oma tööd. See naine ei jõudnud ära imestada – kui kiire teenindus, kui sõbralik suhtumine, kui hea tulemus! Londoni kliinikust oli ta välja tulnud sinikatega, ta oli ukse taga oodanud pikki tunde, arve oli absurdselt suur. Muidugi oli mul hea meel kuulda, et ta rahule jäi, kuid mitte seepärast, et see mu ego paitaks. Tore, et inimene saab kodu lähedal professionaalset abi ja jääb sada protsenti rahule. Neid, kes mind tänama on tulnud, on läbi aegade palju. See on minu töö.
Tähelepanu! Tegemist on tervishoiuteenusega. Christinas Clinic omab Terviseameti tegevusluba L04954 (CBF Medical OÜ). Protseduuri teostab Jevgenia Hammerberg (N10332).