Anne & Stiil. Ilu, mis jääb püsima
– Artikkel ilmus ajakirjas Anne & Stiil Iluhoolitsuste eris, oktoober 2015
Kui kosmeetika enam kortsude vastu ei aita, pöörduvad naised tihti täitesüstide poole. Selle asemel, et hakata täitma üksikuid kortse, soovitab Christinas Clinicu juhataja Brit-Carmen Norlan alustada näo tervikolukorra hindamisest ja ravi planeerimisest. Nii saab parema ülevaate, millised tehnikad pakuvad pikas perspektiivis sobivamaid lahendusi.
Alusta naha sügavast niisutamisest
Kortsud tulevad ennekõike esile kuivas näonahas. Sellesse võib täiteaineid süstida, kuid alati ei pruugi nende järele vajadust olla. Seetõttu soovitab Norlan alustada naha üldise seisukorra parandamisest ning alles seejärel vaadata, millised kortsud alles jäävad.
Christinas Clinic kasutab niisutamiseks Teosyal või Profhilo tooteid. Protseduuri käigus süstitakse naha sisse väikesed paapulid, mis hakkavad nahka sügavuti niisutama, sidudes endaga organismis olevat vett. Eriti hästi mõjub see peentele kortsudele, muutes üldilme kiiresti värskemaks. Kolme kuu jooksul kolmel korral protseduuril käies peaksid tulemused olema juba märgatavad. Alles siis, kui nahk on heas toonuses, võib lõplikult otsustada, mil moel ülejäänud kortse siluda.
Õhukese naha alla sobib botuliintoksiin
Üks abivahendeid kortsude vastu on botuliintoksiin, tuntud ka brändinime Botox järgi, mis aitab pärssida lihaste tegevust. Seetõttu aitab vahend vabaneda harjumuspärasest miimikast, mis kortsude teket soodustavad. Samuti on aine abiks sundliigutuste lõpetamisele või näo lihastegevusest tingitud erinevuste ühtlustamisele.
Botuliintoksiinil on veel üks väärt omadus – kanget toimeainet saab kasutada vaid üliväikeses koguses. Ühtlasi tähendab see, et erinevalt täitesüstidest ei ole Botoxiga võimalik tekitada muhke, lohke ega reljeefseid pindu. Just seetõttu sobib see hästi õhukese nahaga piirkondadesse, kust täiteained võivad naha alt läbi kumada: horisontaalsed kortsud otsmikul, vertikaalsed kortsud kulmude vahel, kanavarbad silmade ümber või allapoole vajuvad suunurgad.
Täitesüstid tasandavad tõhusalt kortse
Täitesüstid on heaks lahenduseks sügavamate kortsude puhul, sest suudavad neid jõulisemalt siluda. Need sisaldavad inimese kehale omast vett siduvat hüaluroonhapet ning aitavad tuua vee naha pindmistesse kihtidesse. Teosyal pakub erineva konsistentsi ja püsivusastmega tooteid, mis sobivad suurepäraselt nina-suurpiirkonna voltide, huulekortsude, suunurkade, lõua ja lõuajoone täitmiseks.
Kui meedias kajastatakse ebaõnnestunud iluprotseduure, siis on need enamasti tekkinud täitesüstide tagajärjel. Unustatakse, et täitesüstid on lohkude ja kortsude täitmiseks, mitte näo kuju radikaalseks muutmiseks. Nii võibki juhtuda, et korduva süstimise käigus kerkivad põsesarnad nii kõrgele, et silmad tõmbuvad kissi ning üldpilt meenutab koopaoravat. Seetõttu on ülimalt oluline, et protseduuri läbi viiv spetsialist kasutaks head süstimisskeemi ning oskaks ka vajalikul hetkel kliendile ei öelda.
Siirdatud rasv jääb püsima
Kui täitesüstid on pigem ajutise loomuga, siis püsivamaid muudatusi saab teha oma rasva siirdamisega. Kuna rasvkoe vähenemisega näos kaasneb ka lõdvem nahk, on see protseduur sobiv näo volüümi taastamiseks. Samuti sobib rasvasiirdamine aukuvajunud silmade ja kulmude ning lõtvunud sarna- ja põsepiirkonna täitmiseks.
Rasvasiirdamise puhul võetakse patsiendi kehalt rasva ning süstitake korrigeerimist vajavasse piirkonda. Siirdatud rasvkude peab kinni kasvama ja saama ainevahetuse osaks – nii jääb tulemus püsima eluaegselt. Rasva kinnitumiseks on vaja aega ning seetõttu ei soovitata lahendust näiteks huulte suurendamiseks, sest inimene lihtsalt ei suudaks suud piisavalt kaua liikumatuna hoida.
Näoniidid toestavad langenud lihaseid
Kui kortsu taga on juba langenud lihas, peaks sukelduma sügavamale naha alla. Kaaluda tasuks näolihaste ja naha aluskudede toestamist, sest need tõmbavad vajudes ka naha endaga kaasa. Samuti võib see kasutuks muuta täiteainete töö samas piirkonnas.
Näoniitidena sobivad Thread & Lift’i kirurgilised niidid, mis ankurduvad nahaalustesse kudedesse. Niite kasutatakse näo kontuuride, põskede, nasolabiaalvoltide ja kulmukaare tõstmiseks. Samuti sobivad niidid huuleümbruse peentele püstistele kortsudele, sest kaotavad need erinevalt täitesüstidest huuli suurendamata. Niitide eluiga algab neljast-viiest aastast ning püsivamad neist on eluaegsed. Üldiselt on niidid armastatud oma kiire paranemisaja poolest ning seetõttu kutsutakse neid ka hellitavalt „nädalavahetuse facelift’iks“.
Kuna iga naine on eriline, ei ole ka universaalseid lahendusi, leiab Brit-Carmen Norlan. Pigem tuleb leida õige meetod õigel ajahetkel ning tihti võimalusi omavahel kombineerida. Mõnda probleemi saab lahendada spetsialist, mõni teine vajab juba kirurgi kätt. Seetõttu soovitab ta valida kliiniku, mis suudaks pakkuda mitmekülgseid lahendusi ka pikemaks ajaks.