Patsiendi lugu: laserravi lükkas igaveseks tuka eest
Kaks aastat tagasi tuli kliinikusse patsient murega, et tema näol paikneb üsna suur sünnimärgilaadne moodustis, millest ta soovib vabaneda. „Kuskil 8 aastat tagasi ütles mulle ühes teises kliinikus olev laserravispetsialist, et ei saa mind minu murega aidata, mis siis tekitas ikka väga palju pettumust,“ räägib patsient. Tänaseks on patsient oma raviplaani läbinud, taastumine on täies hoos ning tulemused on enamat kui lihtsalt „okei“.
Dr. Viljari täpsem diagnoos patsiendile oli kongenitaalne neevus.
Antud teemal vestlesime meie kliiniku laserspetsialisti Marcella Norlaniga:
Millise probleemiga pöördus patsient kliinikusse?
Patsient pöördus meie poole esimest korda siis, kui ei olnud just väga palju aega möödas sellest, kui me laserprotseduuridega alles alustasime. Tema probleemiks oli siis näol paiknev suur sünnimärgilaadne moodustis. See probleem oli puhtalt esteetiline, mida eelkõige tajub ära patsiendi soengust, mis tüüpiliselt peidab võimalikult palju kollet.
Räägi protseduurist lähemalt. Kuidas see käib?
Tema puhul ei olnud tegemist hüperpigmentatsiooniga ehk pigmendilaiguga, mis on tavaline nahakude, kus on liigselt pigmenti, vaid hoopis sünnimärgilaadse moodustisega. Seetõttu ei saa taoliste kollete eemaldamist teha klassikalise IPL protseduuriga, mille käigus vaid nahast liigne pigment eemaldatakse. Teostada tuleb hoopis kolde eemaldamine koos kudede eemaldamisega, milleks me kasutame CO2 ablatiivset laserit. Üheks raviplaani määravaks osaks on kolde lokalisatsioon, milleks antud juhul oli otsmiku piirkond, mis on üsna aeglaselt paranev ja suhteliselt suure nahapingega ala. Sellises piirkonnas võib liiga sügavalt teostatud eemaldamine lõppeda väga kergesti inetu armiga ning meie eesmärk oli leida tasakaal protseduuride arvu ja invasiivsuse vahel, mis ühest küljest oleks piisavalt agressiivne töötlemine, et kolde eemaldamine toimiks ning teisest küljest piisavalt õrn lähenemine, et nahk suudaks taastuda ilma armita. Seetõttu jagasime eemaldamise protseduurid pikemale ajale ja teostasime kolde töötlemist osade kaupa. Tulemusest saame järeldada, et õige tasakaalu leidmine õnnestus ning päris pikale ajale jaotatud raviplaan tasus ennast ära.
Räägi teostatud raviplaanist lähemalt?
Kokku käis patsient kliinikus 2 aastat, mille sees toimus 9 protseduuri.
Alguses proovisime eemaldada neid tumedaid kohti samuti pindmise tehnikaga, kuid üsna ruttu sai selgeks see, et sellele tehnikale need tumedad kolded ei allu. Siis tuli võtta risk ja minna üle sünnimärgi eemaldamise režiimile ning seetõttu jäi protseduuride vahele ka pikem aeg. Tänu sellele režiimile tehti sügavamad augud sisse, mis tahavad pikemat paranemist. See oli kindla peale minek – nagu alati meie kliinikus eesmärgiks on. Taoliste patoloogiate puhul, millel on üsna suur pindala ning sügavale ulatuv kudede haaratus, ei saa eeldada kiiret tulemust. Igasuguse laserprotseduure hõlmava raviplaani teostamine lõppeb alati armiga, kui kiirema tulemuse saavutamiseks kasutatakse liiga tugevat valgusenergiat patoloogia eemaldamisel. Liiga tugev valgusenergia tähendab liiga suurt temperatuuri tõusu kudedes, mis tekitab põletust nii patoloogiast haaratud kui ka kõrvalistes kudedes. Ükskõik, kas valesti on määratud võimsus, tihedus või protseduuride hulk. Ablatiivse laseriga töödeldes peavad parameetrid olema valitud selliselt, et koed milles temperatuur tõuseb lenduvad ära, mitte ei jää kahjustunud kujul koldesse.
Meie spetsialistidele on siinkohal suureks abiks dermatoskoop, millega hindame kudede haaratust ja paranemist makrovaates. Tuleb ka ette olukordi, kus inimene tuleb järgmisele protseduurile, kuid vaadates töödeldavat piirkonda saab selgeks, et piirkond ei ole piisavalt taastunud ning protseduur tuleb ära jätta. Me hindame alati iga patsiendi paranemist individuaalselt, sest isegi ühe ja sama patsiendi puhul võib paranemine kahe samasuguse protseduuri vahel olla erinev. Järjestikune piirkonna traumeerimine võib organismis tekitada armkudede vohamist, mis toob endaga kaasa koleda tulemuse.
Kui kaua võtab aega protseduurist taastumine?
Pindmise hajutatud lihvimise korral võtab lõplik taastumine aega 2-3 kuud, enne kui saab teostada uut protseduuri. Otsmiku piirkonna taastumine on kõige pikaajalisem, muud piirkonnad taastuvad umbes 1,5 kuuga. Sünnimärgi eemaldamise protseduurist täielik taastumine võib võtta aga 3 kuud, et eemaldatud kudedest tekkinud auk kasvaks põhjast uuesti täis. CO2-ga ravitud suuremate kollete puhul on näha lõpptulemust 6 kuu möödumisel viimasest protseduurist.
Milliseid järelravipreparaate kasutati?
Kasutasime oma kliinikus Dermastiri tootesarja tooteid. Kõige elementaarsem, mida lihvimise protseduuridel kasutame on protseduurijärgne mask, Resurface Post-op. Selle toimeaine kiirendab pinna taastumist, kuna aitab kaasa pindmiste kudede lahtilaskmisele, et neid oleks kergem uute kudedega asendada. Enamus kudesid küll vaporiseerub, aga selleks et pind ei immitseks verd või koevedelikku, tuleb veresooned samaaegselt kudede eemaldamisega koaguleerida. Vahetult peale protseduuri jääb töödeldud alale karbonisatsiooni kiht, mis visuaalselt näeb järgmise päeval välja nagu koorik. Selleks ongi mask hea, et organism selle kihi võimalikult varakult lahti laseks.
Rääkides antud patsiendi koldest, siis tema koed olid pruunid. Fraktsionaalse laseravi käigus tekib meil nö sissepääs naha sisse, mille kaudu on võimalik manustada erinevaid aineid otse naha sisse, ilma et need kaitsebarjääri kinni jääksid või sealt läbi minnes laguneksid. Kasutades neid tunneleid, manustasime Dermastir White Vial steriilset kudesid valgendavat ainet, mis ei lase uutele kudedel areneda tumeda pigmendiga.
Lisaks, kuna patsiendi ravi kestis 2 aastat, mille hulka mahtus ka 2 suve, siis ülimalt olulisel kohal oli päikesekaitse, milleks kasutas patsient Dermastiri päikesepuudrit.
Mida soovitaksid neile inimestele, kes ka sooviksid tulla laserprotseduurile, kuid kahtlevad selles?
Paljusid laserprotseduure ei ole lihtne teostada, enamasti ei käi need kiiresti ning ei ole kindlasti ka valutud (kuigi valu leevendamiseks kasutatakse erinevaid preparaate). Laserlihvimise protseduuridel on ka üsna pikk taastumine.
Inimene, kes otsustab tulla laserprotseduurile, peaks oma esteetilise välimusega olema piisavalt rahulolematu, et see motiveeriks teda ka pikemat raviplaani läbi tegema. Konsultatsioonis püüame luua inimestele realistlikke ootusi ning juhendada patsiente kogu raviplaani ajal kehtivatest piirangutest kinni pidama. Eelkõige tuleb loobuda spaapuhkustest ja soojamaareisidest. Vahetult peale protseduuri ka trennist ja vannist. Patsient peaks enda jaoks läbi mõtlema, kas ta on sellisteks piiranguteks valmis, sest järelravi juhistest mitte kinni pidamine lõppeb sageli inetuma tulemusega, kui seda oli algne kolle, mida eemaldati.
Muidu ootame laserprotseduurile igasuguseid inimese, kuid eriti tekib mul linnas ringi kõndides kaastunne inimeste suhtes, kellel on näo piirkonnas akne armid või trauma armid. Tahaks mõnikord salaja oma visiitkaardi poetada ja sosistada, et kas nad ikka teavad, et sellistele probleemidele on reaalselt olemas ravi ning vastupidiselt levinud arvamusele – on laserravi oluliselt odavam kui kirurgiline ravi ja protseduur ei jää tegelikult kättesaamatuks ka majanduslikel põhjustel.
Tulemused – rahulolu saavutatud tulemusega
Arvestades seda kui keeruline oli seda kollet laserravile alluma saada ja seda selliselt, et koed antud piirkonnas taastuksid normaalseteks, mitte pigmenteerunult ega armiks, siis võib julgelt väita, et pikk plaan tasus ennast ära ja olen tulemusega rahul. Parim mida alguses ootasime, et see võiks nii minna, kui selle 2 aasta jooksul kõike õigesti teha, tegelikult ka nii läks.
Patsiendi vastus muutmata kuju:
„Et te minu otsaesise üldse ette võtsite ja veel märgatava tulemuse saavutasite on suurepärane, olen tulemusega rahul, ilmselge vahe on enne ja nüüd. Kui siis ainult need mõned sünnimärgid, mis külje vaates pildil näha on, ei meeldi mulle. Teie kliinikus tundsin ennast kindlates kätes, sest minuga tegelevad inimesed, kes tunnevad oma tööd hästi ja lisaks sellele on väga positiivsed ja hea huumorisoonega.“
Kokku maksid patsiendi protseduurid koos järelraviga 950€.
Tähelepanu! Tegemist on tervishoiuteenusega. Christinas Clinic’ule (CBF Medical OÜ) on ambulatoorsete laserprotseduuride teostamiseks väljastatud tegevusluba L04954. Raviplaane koostavad dermatoloogia resident dr. Kaisa Viljar (D09225) ja laserspetsialist Marcella Norlan. Protseduure teostavad Marcella Norlan ja õde Evelin Vainjärv (N14259).
Laserspetsialist Marcella Norlan – Radioloogiatehniku eriala (2301) kvalifikatsioonitunnistus nr: EL036640 ja laserspetsialisti (vastavalt EU standardile IEC60825) kvalifikatsioonitunnistused: LC2017saf06604 ja LC2017adv06603.