Diastaas (diastasis recti (lad)) ehk kõhu sirglihaste lahknevuse korral on kõhulihased üksteisest eemaldunud ning lihaskimpude vahel olev ühendus on puudu või rebenenud.

Diastaas ehk kõhu sirglihaste lahknevus esineb enamasti rasedatel, sünnitanutel ning vastsündinutel aga ka mittesünnitanud naistel ja meestel. Kõhulihaste lahknevus võib samuti tekkida suurte kaalumuutuste tagajärjel.

Inimeste kaebused, kellel on diastaas (kõhu sirglihaste lahknevus):

  • Pärast sünnituseelse vormi taastumist on kõht endiselt pehme ning lodev
  • Kõhtu sisse tõmmates jääb endiselt kõht välja
  • Selili olles kõhulihaseid pingutades on tunda lihaste lahknevust
  • Esinevad seljavalud

Soovitame operatsioonile tulla enne järgnevat rasedust, kuna iga rasedusega diastaas (kõhusirglihaste lahknevus) süveneb.

Operatsioon Christinas Clinicus: kuidas on võimalik korrigeerida diastaas

1) Selleks, et korrigeerida diastaas ehk kõhu sirglihaste lahknevus, tehakse operatsiooni lõige horisontaalselt mööda kõhu intiimpiirkonna volti ning arm jääb seetõttu pesu poolt varjatuks.

Kui patsiendil ei ole üleliigset nahka ja rasvkude, piisab üsna lühikesest (keskmiselt 10-15 cm) lõikest. See annab ligipääsu lahknenud lihastele ning võimaldab need kokku õmmelda.

2) Kui kõhu sirglihaste lahknemisega (diastaas) kaasnevad ka nahaülejäägid, peaks operatsiooni tegema koos kõhuplastikaga. Väikese kõhuplastika operatsiooni käigus on võimalik eemaldada nahaülejäägid alakõhu piirkonnast ning sulgeda lahknenud lihased kogu oma ulatuses. Suure kõhuplastika operatsiooni käigus on võimalik eemaldada nahaülejäägid nii ala- kui ülakõhu piirkonnast, siirdada naba oma õigele positsioonile ning sulgeda lahknenud lihased kogu oma ulatuses. Eemaldatakse rasv ja üleliigne nahk. Operatsiooni armid on võrdlemisi pikad, kuid muutuvad aja jooksul heledaks ja pehmeks.